Wszystkie wskaźniki czerwone/ Sztuczny stan

 

 

 

 

Martha Wells „Wszystkie wskaźniki czerwone/Sztuczny stan”

28 lipca 2023

Tytuł oryginału: All Systems red/Artificial condition
Przekład: Marek Pawelec
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-67793-15-5
Liczba stron: 192
Cena: 39,00

Zabójczy android odkrywa siebie we „Wszystkie wskaźniki czerwone”, pełnej napięcia przygodzie autorstwa Marthy Wells, która poprzez sztuczną inteligencję bada korzenie świadomości.

„Bardzo nie wychodziło mi bycie bezlitosną maszyną do zabijania”.

W zdominowanej przez korporacje międzygwiezdnej przyszłości misje planetarne muszą zostać zatwierdzone i wyposażone przez Firmę. Dla ich własnego bezpieczeństwa grupom badawczym towarzyszą dostarczane przez Firmę androidy ochroniarskie.
Jednakże w świecie, w którym kontrakty wygrywa najtańszy oferent, bezpieczeństwo nie stoi na pierwszym miejscu.
Na odległej planecie grupa naukowców przeprowadza oceny powierzchni w towarzystwie dostarczonego przez Firmę androida – samoświadomej jednostki ochroniarskiej, która zhakowała swój moduł kontrolera i nazywa siebie (choć nigdy na głos) „Mordbotem”. Pełna pogardy dla ludzi tak naprawdę chce mieć tylko dość spokoju, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest.
Jednak gdy sąsiednia wyprawa milknie, to naukowcy i Mordbot muszą odkryć prawdę.

„Sztuczny stan” to druga część napisanej przez Martkę Wells, nagrodzonej nagrodami Hugo, Nebula, Alex i Locus, znajdującej się na liście bestsellerów New Your Times noweli „Wszystkie wskaźniki czerwone”.

Ma mroczną przeszłość, w której zginęło mnóstwo ludzi. Przeszłość, przez którą nazwała się „Mordbotem”. Niestety tylko bardzo niejasno pamięta masakrę, która zrodziła to imię, i chce wiedzieć więcej.
Łącząc siły z Transporterem Badawczym imieniem DTB (nie chcesz wiedzieć, co oznacza „D”), Mordbot kieruje się do instalacji górniczej, gdzie się zbuntował.
To, co tam odkryje, na zawsze zmieni jego sposób myślenia…